Beşiktaş-Atiker Konyaspor Süper Kupa maçındaki olaylar mercek altında - Beşiktaş Haberleri
Sosyal medyada bizi takip edin

Haber

Beşiktaş-Atiker Konyaspor Süper Kupa maçındaki olaylar mercek altında

Beşiktaş

Beşiktaş ile Atiker Konyaspor arasında oynanan Turkcell Süper Kupa maçında meydana gelen olaylara ilişkin soruşturma devam ediyor.

İçişleri Bakanlığınca, Turkcell Süper Kupa maçında meydana gelen olaylar nedeniyle seyircilerin sahaya inmesi ve yasak maddelerin sahaya sokulmasını araştırmak üzere mülkiye, jandarma ve polis müfettişi görevlendirildi. Samsun’a gelen mülkiye müfettişi çalışmalarına başlarken jandarma ve polis müfettişlerinin ise kente gelmesi bekleniyor.Konuyu araştırmak için görevlendirilen müfettişlerinin gerekli gördüğü takdirde soruşturma başlatacağı öğrenildi.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığınca resen başlatılan soruşmada ise kamu malına zarar verme, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Kanunu’na Muhalefet, görevi ihmal ve kamu görevlilerine direnme suçları ele alındı.

Maç esnasında sahaya giren ve kimlikleri tespit edilen 8 kişiye idari para cezası uygulandı, ayrıca bu kişilere adli işlem de yapıldı. Soruşturma kapsamında Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu’nda kullanılan 400 kamera incelemeye alınırken, İstanbul, Konya ve taraftar gruplarının topluca geldiği diğer illerin emniyetiyle koordineli çalışılarak maç sırasında ve sonrasında olaylara karışan taraftarların kimlik tespitinin yapılması planlanıyor.

Cumhuriyet Başsavcılığı dün resmi internet sitesinden, “Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 06.08.2017 tarihinde Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumunda Beşiktaş ile Konyaspor kulübü arasında oynanmasına karar verilen Turkcell Süper Kupa 2017 futbol karşılaşması sonrasında meydana gelen olaylarla ilgili olarak kamu malına zarar verme, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Kanunu’na Muhalefet, görevi ihmal ve kamu görevlilerine direnme suçları kapsamında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığımızca Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ile Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince resen soruşturma başlatılmıştır.” açıklamasına yer verilmişti.

Beşiktaş’ın avukatı suç duyurusunda bulunmuştu

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği avukatı Mete Menekşe de dün Atiker Konyaspor Kulübü, olaylara karışan Konyaspor taraftarları ve “görevini yerine getirmeyen” kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman: Yaşananlardan utanç duyduk

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman da dün düzenlediği basın toplantısında yaşananlardan dolayı utanç duyduklarını ifade etti.

Fikret Orman, Atiker Konyaspor’u kazandığı kupadan dolayı tebrik ederek, şunları ifade etmişti: “Kupayı kazanmaları onlara yakıştı ama o olayların olması oradaki seyirciler açısından hiç yakışmadı. Konyasporlu yöneticilerle beraber olaylardan utanç duyduk. Maçın sonucunun buralara gelmesi, Türk sporu açısından büyük ayıp. Çarşambanın gelişi perşembeden belli olur. Kendi taraftarıma teşekkür ediyorum. Bizim taraftarın üzerine sahadan eşyalar atıldı, küfürler edildi, onursal başkanımıza küfür edildi. Taraftarlarımızın hiçbiri taşkınlığa kapılmadı. Karşılıklı küfürler olmuştur, etki tepki meseledir. Taraftarlarımız vakur durdu. Olayların olmamasının en büyük nedeni Beşiktaş taraftarıdır.”

Yaşanan olayların ardından suç duyurusunda da bulunduklarını anlatan Orman, “Biz pozitif katkımızı veriyoruz. Kulüpler arasındaki yasağın kalkmasında en büyük desteği biz verdik. Taraftar gelsin de kulübe zarar vermesin, diğer kulüplere de zarar vermesin. Bizim stadımızda her şey düşünülmüş. İnşallah bizimkinin seviyesine gelirler.” yorumunu yaptı.

Pankartların alınmaması

Atiker Konyaspor maçında siyah-beyazlı taraftarların bazı pankartlarının alınmamasıyla ilgili soruya Orman, “Spor yapıyoruz, siyasi şeyler işimiz değil. Gelen insanlar siyasi bir kimlik katmak için gelmiyorlar. Pepe’yi, Negredo’yu, Lens’i, Quaresma’yı izlemek için geliyorlar. Siyaset yapmak isteyen varsa partiler herkese açık, yapsınlar.” yanıtını verdi.

Yorum yazmak için tıkla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son haberler

Daha fazla Haber