Beşiktaş, bonservis bedeli geliri zengini - Beşiktaş Haberleri
Sosyal medyada bizi takip edin

Haber

Beşiktaş, bonservis bedeli geliri zengini

Beşiktaş, son yıllarda oyunu satışından elde ettiği gelirle kasasını doldurmaya başladı. Fikret Orman’dan önceki dönemlerde genelde yüksek bonservis bedeli ile oyuncuları kadrosuna katan Siyah-beyazlılar, bazı oyuncular ile yollarını ayırırken kasasından ekstra paralar ödüyordu.

Beşiktaş, Fikret Orman döneminde alıcı değil satıcı oldu

Başkan Fikret Ormanı’ın başkan seçilmesinden sonra Beşiktaş yönetimi eski transfer politikasını bırakarak yeni bir yol izlemeye başladı. İlk yıllarda ‘Feda’ sloganıyla yola çıkan Fikret Orman yönetimi, yüksek bonservis bedeli oyuncular yerine bonservissiz veyahut kiralama yoluyla yıldız oyuncuları kadrosuna dahil etti. Bazı oyuncular kariyerinde düşüş noktasındayken Beşiktaş ile birlikte tekrar yükselişe geçip yüksek meblağlarla başka takımların yolunu tuttu.

Başkan Fikret Orman ve yönetim kurulu yaptıkları açıklamalarda oyuncu bonservis bedeli konusunda cimri oldukları söylemekten hiç çekinmedi. Siyah-beyazlı yönetim, son 4 yılda bazı oyuncuları yüksek meblağlarla başka takımlara gönderip bir yıl sonra veyahut devre arasında daha düşük bedelle geri kiralama yoluna gitti. Yüksek bedelle transfer olan Demba Ba, Ersan Gülüm ve Atınç Nukan, sonraki yıllarda daha düşük bedellerle kiralık olarak takımda forma giydi.

En son para kazandıran oyuncu Marcelo

Beşiktaş’ta en son takımdan ayrılan futbolcu ise Brezilyalı Marcelo Guedes oldu. Hannover 96 takımından önce kiralık olarak gelen sonra bonservisi alınan Brezilyalı futbolcu, yüksek bir meblağ karşılığında Lyon’a tranfser oldu. Yine Beşiktaş’tan özellikle Oğuzhan Özyakup ve Tolgay için birçok kulüpten teklif gelmeye devam ediyor. Yönetim, iki futbolcunun da değerini bulması halinde satışlarına da onay verebilir.

Cem Dizdar, yeni sezonda şampiyonluğun en önemli favorisinin Beşiktaş olduğunu söyledi!

Beşiktaş’ın sattığı oyuncular

1996 yılında Rony Johnsen ile başlayan futbolcu satışına İlhan Mansız, John Carew gibi isimler de eklendi ancak bu transferlerdeki toplam rakamlar son yıldaki satışların yanına bile yaklaşamadı. Beşiktaş’ın son 4 yılda oyuncu satışından kazanmış olduğu paralar şöyle:

Futbolcu                       Alış                               Satış

Jose Sosa            2 milyon Euro               7.5 milyon Euro

Mareclo Guedes   2 milyon Euro              7.5 milyon Euro

Demba Ba           6 milyor Euro                13 milyon Euro

Atınç Nukan        alt yapı                          5 milyon Euro

Ersan Gülüm       2 milyon Euro               7 milyon Euro

Allan Mc Gregor Bonservissiz                           1.750 bin Euro

 

Yorum yazmak için tıkla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son haberler

Daha fazla Haber