Çin seyahati Beşiktaş’a ne kazandırdı ? - Beşiktaş Haberleri
Sosyal medyada bizi takip edin

Haber

Çin seyahati Beşiktaş’a ne kazandırdı ?

Beşiktaş

Yeni sezon hazırlıkları kapsamında Beşiktaş, bu yıl farklı bir strateji izleyerek Uzak Doğu’ya açılma kararı alarak Çin seyahati gerçekleştirdi. Siyah-beyazlı kulüp Çin seyahati kapsamında görünürde 19 Temmuz’da sadece Schalke 04 takımı ile bir hazır maçı oynasa da bu hazırlık maçı bile Beşiktaş’ın tanıtımı için büyük fırsat oldu.

Başkan Fikret Orman, takımdan birkaç gün önce giderek Çin’de bazı temaslarda bulunarak Beşiktaş’ın ismini Çin’de duyurmaya çalıştı. Hazırlık maçının oynandığı gün ülkenin belki yüzde 10’un haberi olduğu tartışmaları yaşansa da Çin gibi dev bir ülkeye açılmak Beşiktaş için oldukça önemli bir adımdı. Siyah-beyazlı takım, şu anda oldukça küçük görün bir girişimle  gelecek yılların adımını da atmış oldu. Başkan Fikret Orman, Çin’de düzenlediği basın toplantısında da artık globalleşme vaktinin geldiğini vurgulayarak, gelecek yıllarda da Uzak Doğu açılımına devam edeceklerini ifade etti.

Çin seyahati hemen etkisini gösterdi

Siyah-beyazlı takım, Çin’de bulunduğu süre içinde başta devlet televizyonu olmak üzere birçok mecrada haber oldu. Bu seyahat sırasında The Guardian gazetesi de Beşiktaş ile ilgili geniş bir haber yaparak hem İngiltere hem de dünya üzerinden birçok kişiye yaptığı haberi aktardı.

Fikret Orman

İlerleyen yıllarda Çin’den sponsor gelebilir

Çinli işadamlarının yakın süreçte birçok ülkede hem yatırım hem de futbol kulüpleri almaya başladığını biliyoruz. Ülkemizde de bazı kulüpleri satın alma veyahut onlara ortak olmak istedikleri de aşikar. Bu proje ile Çin’e açılan Siyah-beyazlılar ilerleyen yıllarda bir Çinli firmayı sponsor bile alabilir.  Unutmamak gerekir ki yaklaşık bir yıl önce küresel bazda en büyük 7. banka konumundaki Bank Of China, Türkiye’de banka açmak için izinleri almıştı. Beşiktaş yönetimi ilerleyen süreçte şimdi oldukça küçük gibi gözüken meyvelerin yatırımlarını alabilecektir.

Bizimkiler Avrupa’ya Avrupalılar Uzak Doğu’ya gidiyor

Yaz kampları için Türk takımları genelde Almanya, Avusturya, Slovenya, Hollanda gibi ülkelerde kamp yaparken bu ülkelerinin dev takımlarının ise Uzak Doğu’ya açıldığını görüyoruz. Birçok takım kampın yanı sıra buralarda düzenlenen turnuvada boy gösteriyor. Bu takımlar yaptıkları kamplar sayesinde belirli bir oranda taraftar kitlesine ulaşsa da en büyük yatırımlarının karşılığını ise sponsor firmalardan alıyor. Globalleşen dünyanın devleri konumundaki Çin, Japonya, Malezya, Hindistan, Kore, Endonazya gibi ülkeler markalarını tanıtabilmek için büyük takımlara sponsor olup futbol sayesinde reklamlarını yapıp yeni pazarlar elde ediyor. Birçok kulübün 2000’li yılların keşfettiği Uzak Doğu açılımını Türkiye’deki kulüpler ise yeni yeni keşfediyor. Beşiktaş’ın  bu yıl yaptı açılımı devam ettirmesi ardından diğer kulüplerinde bu açılıma katılmaları gerekiyor.

Maçlar sponsor ülkelere göre ayarlanıyor

Türkiye’de yıllardır tartışılan ve birçok kesim tarafından ‘Neden maçlar bizde  gece oynanırken Avrupa’da gündüz oynanıyor’ tartışmalarının bir parçası da hiç kuşkusuz takımların sponsorlarından kaynaklanıyor. Birçok Avrupa takımı sponsoru olan Uzak Doğu’da maçlarının izlenebilmesi için maçlarını bizim gündüz maçları dediğimiz 12.00-18.00 saat dilimleri arasında oynuyor. Bu sayede hem o ülkelerde futbol kulüpleri taraftar bulurken hem de kendilerine sponsor olmuş kulüpleri de mutlu ederek yeni sponsorların ülkelerine gelmesine öncü olmaya devam ediyorlar.

Uzak Doğu’da kimler vardı ?

Bu yaz Uzak Doğu’da hangi takımlar vardı diye kısaca bir göz attığımızda. Beşiktaş belki sadece üç gün kalsa bile büyük bir başarıya imza attı. Avrupa’dan Schalke 04, Lyon, Barclona, Real Madrid, Bayern Münih, İnter, Chelsea, Arsenal, Liverpol, West Brom gibi birçok takım hazırlık maçları ve turnuvalar yapmaya geliyor.

Yerli sponsorlardan global sponsorlara geçiş olabilir

Türk takımlarının ve Türk futbolunu yönetenlerin gelecek yıllarda yerli sponsorlardan global sponsorlara geçiş yapması gerekiyor. Ülkemizdeki sponsor firmalara baktığımızda belki sadece Beşiktaş’ta Vodafone görünüyor. Bu sayıların mutlaka arttırılması gerekir. Yoksa birçok Türk takımı formalarına sponsor alamazken devletin desteklediği Spor Toto forma sponsoru ile sahada boy göstermeye devam edecektir.

Yorum yazmak için tıkla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son haberler

Daha fazla Haber