Fikret Orman: Süper Kupa keşke Çin'de oynansa - Beşiktaş Haberleri
Sosyal medyada bizi takip edin

Haber

Fikret Orman: Süper Kupa keşke Çin’de oynansa

Fikret orman

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Çin’de gerçekleştirdikleri temaslarla globalleşme ve dünya markası olma yolunda önemli bir adım attıklarını söyledi. Orman, takımın kaldığı otelde gerçekleştirdiği basın toplantısında, Çin’de gerçekleştirdikleri çalışmalar ve beklentilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Siyah-beyazlı takımın bu ülkede Almanya temsilcisi Schalke 04 ile oynayacağı karşılaşmayla Beşiktaş’ın globalleşme projesinde adım attıklarını belirten Orman, “Çin başlangıç olacak. Beşiktaş’ın globalleşme, dünya markası olma yolunda attığımız bir adım. Yaklaşık bir senedir uğraştığımız bir proje. İlk ama son değil. Böyle bölgelere geleceğiz.” dedi.

Maçların başlama saati ABD ve diğer ülkelere göre ayarlanmalı

Süper Lig maçlarının yurt dışında yayınlanmamasının Türk futbolunun dünyaya açılmasında engel olduğunu vurgulayan Orman, “Türkiye ligi maçlarının başlama saati artık ABD ve diğer ülkelerde izlenecek şekilde ayarlanmalı. İnşallah önümüzdeki senelerde bu şekilde olur. Mesela El Classico Miami’de oynanacak. Dünya o yöne gidiyor. Artık biz de bunu destekleyecek şekilde hareket etmeliyiz. Beşiktaş yönetimi bu vizyonda hareket ediyor.” diye konuştu. Takımdan önce Çin’e gelerek temaslarda bulunan Orman, bu çalışmalarla ilgili de bilgiler aktardı.

Heyet olarak Çin’de bulunduklarını kaydeden Fikret Orman, “Şangay’da görüşmeler yaptık. Büyük bir ihtimalle Beşiktaş Kulübü Şangay’da bir ofis açacak. Daimi personelimiz olacak. Planlarımız içinde Endonezya, Çin, Kazakistan, Azerbaycan ve Orta Doğu var. Bunlara yönelik daha çok çalışma içinde olacağız. İnşallah bizim dönemimizde bunların getirisini alırız. Beşiktaş’a büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın önemli takımlarının çok önceden bu tür çalışmalar yaparak yol aldığını kaydeden Orman, şunları kaydetti: “Bu sene yatırım senemiz. Para harcayarak geliyoruz. Manchester United 2000’de bu çalışmalara başladı. Dünyanın büyük kulüpleri burada. Nasıl 50-55 maç oynamaya alıştıysak uzak uçuşlara da alışmamız lazım.”

Orman, Çin’de çok iyi karşılandıklarına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çin ve Türkiye hükümeti bu konuya destek veriyor. Devre arasında bazı takımların Türkiye’de maç yapması gibi projelerimiz var. En büyük beklentimiz globalleşme, dünya kulübü olma yolunda 100 milyon taraftarın üzerine çıkmak. Global sponsorluklar önemli. VakıfBank’ın Çinli oyuncuyu transfer etmesinin inanılmaz etkide bulunduğunu gördüm.”

Projeye yönelik Çinli bir futbolcu transfer edip etmeyecekleri sorusuna Orman, “Çin’de futbolculara çok para veriyorlar. Bu paraları Türkiye çapında vermemiz zor. Potansiyeli olan futbolcular var. İzlediğimiz, baktığımız kişiler oluyor ama pahalı geliyor.” diye yanıtladı.

Fikret Orman: Süper Kupa seneye keşke Çin’de oynansa

Çinli bazı girişimcilerin Türk kulüpleriyle ilgilendiği yönündeki haberlere değinen Orman, “Beşiktaş Kulübünün böyle bir niyeti yok. Halkın kulübü, halkın takımı olarak devam edecektir. Niyet olsa bile benim veya yönetim kurulunun haddi değil. Bizler kulübün sahipleri değiliz. Sahipleri genel kurul ve taraftarlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Çinli girişimcilerin Türk kulüplerini almasının Türkiye ligini büyüteceğini kaydeden Orman, şöyle konuştu: “Tek başımıza büyütmemiz zor. Süper Kupa seneye keşke Çin’de oynansa. Bu Türkiye Futbol Federasyonunun konusu ama artık yapılması ve atılması gereken adımlardır. Beşiktaş’ın yaptığı atılım Galatasaray ve Fenerbahçe’nin de yapmasına neden olacaktır.”

Teknik heyetin Çin’deki temaslarla ilgili görüşlerinin hatırlatılması üzerine Orman, “Şenol Hoca, Uzak Doğu’da çalışmış bir isim. Buraları bilen bir hoca. Herkes Şenol Güneş’i tanıyor. Bizim açımızdan yoruma açık bir şey değil. ‘Olur’ alınacak bir şey değil. Bunlar işimizin bir parçası. Kim olursa olsun Beşiktaş futbol takımı 55 tane maç yapacak, uzak seyahatlere gidecek. Hangi oyuncu, antrenör ve profesyonel olursa olsun bu tempoya uygun olarak çalışmak zorunda.” diye görüş belirtti.

Avrupa’nın diğer kulüplerinin de Çin’in farklı kentlerine geldiğini veya aynı anda değişik ülkelere gittiğini anlatan Orman, “Biz de ilk adımını attık. İlk adımlar sancılı olabilir ama tartışılacak bir konu değil. Olacak bir konu. Buna hazırlıklı olmamız lazım. Chelsea, charter şirketiyle uçuyor. Bizim de ailelerimiz var, tatile gidebiliriz ama Şangay’a gidiyoruz. Paraları cebimizden veriyoruz. Para almadan bunu yaparken, ücret alanlar da bizim kuralımıza uyacaktır.” diye konuştu.

“Come to Beşiktaş” sloganı

Orman, Beşiktaşlı taraftarların bu sezon sosyal medyada önemli futbolculara yönelik bulduğu “Come to Beşiktaş” sloganını da beğendiğini dile getirdi.

Taraftarların yaşadığı coşkuyu kendilerinin de paylaştığını anlatan Orman, “Beşiktaş müthiş bir kulüp, müthiş taraftarı var. Bir oyuncunun hesabından 4 milyonun üzerinde mesaj atılıyor. Dünyada hiçbir kulübün, taraftarının aklına bile gelmez. Beşiktaş’ın becerikli ve başarılı taraftarları var. Bu sene ‘Vefa’ sezonu ama Pepe’nin eşi ‘No bad days’ dedi. Şimdi tişörtleri çıkıyor. Schalke maçında ‘Come to Beşiktaş’ tişörtü giyeceğim. Beşiktaş’ı sadece ben, yönetim kurulu, oyuncular temsil etmiyor; taraftarlar da temsil ediyor. Ceza yiyorsak taraftarlardan dolayı yiyoruz. Ortak sorumluluklarımız, eğlencelerimiz var. Ortak yapacağımız şeyler var. ‘Come to Beşiktaş’ dünya sloganı oldu. Bulanları tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de spor alanında her konuda yetişmiş kişi bulmakta zorlandıklarını vurgulayan Fikret Orman, “Bir kulüp alma durumumuz vardı, bıraktım. O işi yönetmekte sıkıntı yaşıyoruz. Parayı bilmeniz lazım, yöneticilik vasfınız olmalı. Birçok konuda maalesef Beşiktaş’ın üst yöneticiliğini ben yapıyorum.” diye konuştu.

Yorum yazmak için tıkla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son haberler

Daha fazla Haber